۱۲
مرداد

صفحات خورشیدی و انواع آن

صفحات خورشیدی چیست؟

صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده اند که وظیفه آن ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می شوند.

تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی چیست؟

از نظر عملکرد تفاوتی ندارند. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می شود. از قرار دادن چند ماژول خورشیدی (PV Module) در کنار هم یک صفحه خورشیدی یا پنل (PV Panel) ساخته می شود که عموما در مصارف بزرگ، ردیف های زیادی از پنل های خورشیدی (PV Panel) در کنار هم قرار می گیرند و یک سری آرایه خورشیدی (PV Array) تشکیل می دهند.

انرژی فتوولتاییک چیست؟

در اثر تابش نور خورشید به یک سلول فتو ولتاتیک یا سلول خورشیدی، الکتریسیته تولید می شود، این پدیده ، فتوولتائیک نام دارد. و به هر سیستمی که از این پدیده‌ها استفاده کند سیستم فتوولتائیک گویند. سیستم‌های فتوولتائیک یکی از پر مصرف‌ترین کاربردهای انرژی‌های نو می‌باشند.

پنل فتوولتاییک چیست؟

از سری و موازی کردن سلول‌های خورشیدی می‌توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به مجموعه این سلول ها، پنل (Panel) فتوولتائیک می‌گویند.

جنس سلول های خورشیدی چیست؟

سلول خورشیدی یک ابزار غیر مکانیکی است که معمولاً از آلیاژ سیلیکون ساخته شده‌است امروزه اینگونه سلولها عموماً از ماده سیلیسیم تهیه می‌شود و سیلیسیم مورد نیاز از شن و ماسه تهیه می‌شود.

انواع پنل های خورشیدی:

پنل های تک کریستالی MONO
سلول‌های تک کریستالی با استفاده از یک کریستال بزرگ سیلیس تولید می‌شوند سلول‌های سیلیکون تک کریستالی در صنعت فتوولتائیک بسیار رایج هستند. صفحات فتوولتاییک تک کریستال شامل سلول های مونو کریستال هستند.

پنل های پلی کریستالی یا چند کریستالی POLY

برای ساخت سلول‌های پلی- کریستالی از تجمع چندین کریستال سیلیس در یک سلول استفاده می‌شود. صفحات فتوولتاییک چندکریستال شامل سلول های پلی کریستال هستند. سیلیکون پلی کریستال شامل دانه‌های ریزی از سیلیکون تک کریستال می‌باشد.

تفاوت کاربرد پنل های مونو کریستال و پلی کریستال :

پنل های مونو کریستال در مناطق با نور کم و جاهایی که زاویه تابش خورشید مایل می باشد مانند مناطق سردسیر مناسب تر است.

در مناطق خیلی گرمسیر شاید استفاده از پنل‌های پلی کریستال مناسب تر باشد، چون سطح آن‌ها روشن تر است و حرارت کمتری را از انرژی تابشی خورشید جذب میکنند.

صفحات فتوولتائیک نوارییا لایه نازک :صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) بسیار سبک و باریک بوده و به همین علت از انعطاف پذیری بالایی در کاربردهای متفاوت برخوردار هستند. از نظر تکنولوژیکی جدیدترین نوع صفحات بوده و البته به دلیل نوع نیمه هادی های مصرفی در آن ها از بازده (راندمان) کمتری نسبت به صفحات کریستالی برخوردار هستند.

نحوه کار پنل های خورشیدی در تولید برق :


پنل های خورشیدی بر روی سقف خانه ها نصب میشوند تا اشعه های خورشیدی (فوتون ها) را جذب کنند.
پنل ها، اشعه های خورشید را به برق جریان مستقیم (DC) تبدیل کرده و آنرا به سمت اینورتر هدایت می کنند.
اینور برق جریان مستقیم را به برق جریان متناوب (AC) تبدیل میکند تا در مدار خانه قابل استفاده باشد.
الکتریسیته ی اضافه که مورد استفاده قرار نمی گیرد میتواند به شبکه بازگشت داده شود.